Hayra İlk Adım

Hakkımızda

blog-details
20
Jan

Hakkımızda

2016 yılında yardımlaşma bilinciyle bir araya gelen gönüllüler; toplumda var olan, ihtiyaç sahibi, bakıma muhtaç, yoksul, yalnız, umudunu yitirmiş ve yoksullukla gelen ağır yükün altında çare arayan birçok insanın duyulmayan sesine duyarsız kalınmayıp bir iyilik hareketi başlatılmıştır. Tamamen gönüllülük esası üzerine kurulmuş bir arkadaş topluluğudur.

2017 Hayra ilk adım eğitim yardımlaşma ve dayanışma derneği adı altında çalışmalarına sistemli bir başlangıç yapmıştır. İlk başlarda sadece gıda yardımı ile başlayan derneğimiz zamanla kıyafet, kira desteği , fatura ödemesi, yakacak yardımı, sağlık hizmeti ayrıca ailelerin tüm sorunlarını çözme adına akan çeşmeleri yanmayan lambaları halılarını yıkatma evlerini boyama ve taşıma okul zamanı forma ve eşofman verilmesi çanta kırtasiye malzemesi yardımı beyaz eşya desteği ve servisi gibi kısaca ailenin tüm dertlerini dertlenme ve çözme noktasında çalışmalarını sürdürmüştür.

2018 yılında Konyada benzerine daha önce rastlanmamış bir piknik programı düzenlemiş 244 yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğu anneler ve misafirler ile birlikte toplamda 550 kişilik bir organizasyon yapmıştır. Çok çeşitli oyun alanları kurulmuş ve o gün çocukların dokunduğu isteyebileceği her ikram hizmetlerine sunulmuş ızgara ikramı ile çeşitli hediyelerle unutamayacakları bir gün yaşatılmıştır hamdolsun.

2019 Suriye idlibde meydana gelen savaşta sınırımıza sığınan mülteci kardeşlerimize el uzatmış bu bağlamda 25 pirket ev ile evlerin içerisini tam donanımla donatmış 2 tır yardım ulaştırmıştır.

Şuan 138 aile 538 kişilik büyük bir topluluğa hizmet etmektedir.

Hayra ilk adım derneği 5 kriter aile aramaktadır

1 Yetim baba vefat etmiş olacak evde çalışabilecek güçte biri olmayacak

2 Eş cezaevinde girmiş olacak yine evde çalışabilecek güçte biri olmayacak

3 Kimsesiz ihtiyar 

4 Boşanmış muhtaç duruma düşmüş anne

5 Engelli aile 

Bu 5 kriter ailenin ortak özelliği evde çalışabilecek güçte birinin olmamasıdır.

Hayra ilk adım Derneği bu 5 aile tipini arar ince araştırmalardan sonra aileyi kendi ailesi bilir ve tam destekle yanında olur.

ÇALIŞMA İLKELERİMİZ

--- insan olmanın sorumluluğu bilincinde tarafsızlık ilkesiyle; herhangi bir cemaate, gurup ve siyasi oluşuma bağı olmadan çalışmalarını ‘Muhakkak ki  Mü’minler Kardeştir’ düsturu ile

--- ihtiyaç sahibine ulaşırken din, dil, ırk, mezhep ve düşünce ayrımı yapılmaksızın 

--- planlı yardımlaşma sistemi ile güvenilirlik ve şeffaflık ilkesiyle emaneti en iyi şekilde kullanmak

--- Markayı ya da ismi değil hizmeti öne çıkararak yardımlaşmada öncü olmak

Derneğimiz şuan gıda marketi ile hizmet vermekte ailelerimize standart yardım yapma yerine en az ayda 1 kere aramak suretiyle hal hatırlarını sorar  eksik ve ihtiyaçlarını tesbit eder en kısa sürede ulaştırır. Bu sistem gıda israfı önüne geçme adına mükemmel bir sistemdir.

Yine derneğimizde oluşturduğumuz kıyafet bölümü ile anne ve çocukların tüm kıyafet ihtiyaçları giderilmektedir. Mağaza havasında ailelerimiz servisimiz ile evlerinden alınır derneğimizde gönlü ne arzu ediyor ise giydirilir ve evlerine bırakılır.

Yetim çocuklarımız için derneğimizde oyun alanı oluşturulmuş bir annenin dakika ücreti ile evladını yaşatamadığı oyun derneğimizde yaşatılır.

Derneğimizde restaurant havasına bir mekan oluşturulmuş olup ailelerimize ikramlar sunulmaktadır.

Derneğimiz ümmetin emaneti ve malıdır dileyen tüm kardeşlerimiz ziyaret edebilir ve faydalanabilir.

Rabbimiz istikametten ayırmasın.

 

Hayra İlk Adım Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Resmi İnternet Sayfasıdır.

Site içeriğinin Kaynak gösterilmeksizin kullanılması yasaktır.

Copyright @ 2021, Hayra İlk Adım. All rights reserved.

Telefon
WhatsApp